24.11.2018 - 2.1.2019

Hravé Vánoce 2018

Betlémy v Betlémské kapli 2018

     V letošním roce se na čas Vánoc podíváme jako na čas velkého obdarovávání. Děti při rozbalování dárků pod stromečkem očekávají hlavně něco, s čím si bude možné pohrát. A někomu touha s něčím si „hrát“ vydrží až do konce života. Při slově „hrát“ se nám samozřejmě vybaví hračky, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Historie hraček sahá hluboko do předkřesťanských staletí. Z nejstarších dob se dochovaly převážně hračky keramické: drobné, hrubě zpracované malé „nádobíčko“. A pak také různé figurky z kostí, rohoviny nebo měkčích kamenů. Dřevěné hračky, i hračky z dalších přírodních materiálů (tedy žaludů, kaštanů, různých ořechů a podobně), se samozřejmě nedochovaly. Tyto hračky by byly asi nejstarší. Na výstavě bychom rádi ukázali repliky různých starých hraček, které byly předobrazem hraček současných. Novodobé moderní hračky záměrně pomineme.

     Více prostoru chceme věnovat dřevěným hračkám, které vznikaly v Krušnohoří. Hračky vyráběné v Krušných horách byly vyváženy daleko do světa. Vystavíme i hračky z jiných oblastí. Dětem ukážeme také kdysi velice oblíbené houpací koně a rotující káči. Názorně jim také předvedeme, jak se honila obruč. Nezapomeneme ani na různá loutková divadla: počítáme s ukázkami starých klasických i současných divadel.

     Výstavní prostor nabídneme i současným výrobcům hraček, kteří vychází z lidových tradic. Chceme návštěvníkům ukázat, že se u nás stále najdou výrobci krásných hraček, kteří navazují na starou hračkářskou výrobu.

     Nezapomeneme na různé mechanické hračky – autíčka, parní stroje a hlavně vláčky, které děti dostávaly – a pak si s nimi hráli hlavně jejich tatínkové. Svůj prostor na výstavě také dostanou stavebnice Merkur. To také vytvoří jakýsi spojovací článek k „hračkám pro dospělé“. Čímž myslíme zvonkohry, flašinety, orchestriony, polyfony a podobně. Ukážeme různé hodiny, které vedle časomíry mohou plnit i řadu dalších, méně obvyklých funkcí. Na různých funkčních modelech ukážeme, jak tato zařízení vlastně fungují. Vystavíme i několik unikátních kuličkopádů a i velký krasohled.

     Na tuto výstavu připravujeme i mechanické betlémy. Vánoční kulisu pak dotvoří mnoho ozdobených vánočních stromků a nejrůznější zvykoslovné předměty. K vidění budou různé vrkoče, zahrádky, světy, třezalky, polazy atd. I tyto předměty se často stávaly vánočními dárky a hračkami pro děti.

     Na výstavě zřídíme stylizovanou hodinářskou dílnou, kde budou návštěvníci moci nahlédnout do útrob mechanických hracích strojků a pochopit principy jejich fungování. Vždyť děti dnes již ani neznají, jak fungují ozubená kola.

     Jednotliví lidoví tvůrci pak budou před zraky návštěvníků vyrábět soustružené hračky, štípané holubičky, štípané hračky, hračky z přírodnin a pod. Tím budou zpřítomňovat rukodělné dovednosti našich předků. Opět počítáme se sklářskou dílnou, kde budou skláři vytvářet skleněné vánoční ozdoby a figurky.

     K účasti na výstavě opět vedle jednotlivých vystavovatelů vyzýváme různé dětské kolektivy od mateřských škol až po základní umělecké školy.

     Toto vše dohromady pak bude vytvářet prostor pro navození klasické české vánoční atmosféry, kterou na našich výstavách návštěvníci hledají.


Časový harmonogram výstavy

 • Vernisáž výstavy - Betlémská kaple:
  23.11.2018 od 16.30 do 18.00 hod.
 • Otevření výstavy:
  24.11.2018 v 09.00 hod.
 • Uzavření výstavy:
  02.01.2019 v 18.00 hod.

Otevírací doba

Otevírací doba:
Denně 9:00 až 18:00 (výjimky viz níže)

Výjimky otevírací doby:

 • 24.12.2018: 09:00 - 14:00
 • 25.12.2018: 13:00 - 18:00
 • 31.12.2018: 09:00 - 14:00
 • 01.01.2019: 13:00 - 18:00

 • Vstupné (Hravé Vánoce 2018)

  Vstupné je možné zakoupit pouze v místě výstavy.

  • Dospělí: 80,-Kč
  • Dětské, studenti do 26-let, důchodci od 65let: 40,-Kč

  Občerstvení

  Na výstavě je možné zakoupit drobné občerstvení jako je voda, káva, čaj apod.


  Upoutávka na výstavu

  Menší ochutnávka výstavy


  Sledujte aktuální dění na našem facebooku.