23.11.2019 - 2.1.2020

Vánoční ohlédnutí (2019)

Betlémy v Betlémské kapli - Vánoční ohlédnutí 2019

     V roce 1980 uspořádal Bonsai klub (BK) Praha, pod vedením ing.Petra Herynka v budově Muzea Hlavního města Prahy na Florenci vánoční výstavu s názvem „Lidové vánoční ozdoby“. Výstava se velmi líbila a měla velkou návštěvnost. Za rok se pod názvem „Vánoce v našem bytě“ výstava zopakovala a zájem veřejnosti byl ještě větší. Další vánoční výstavy zorganizoval BK Praha ve výstavní síni ČZS v Jilské ulici, v paláci U Zlatého melounu a v roce 1991 v Prašné věži. To byla poslední výstava BK Praha, neboť tento klub v této době zanikl a vzniklo mnoho malých klubů po celé republice. Organizování vánočních výstav převzalo Sdružení Bonsai – Petr Herynek a Blahoslav Lukavec. Pod tímto vedením vzniklo v následujících letech pět výstav. Čtyři v Betlémské kapli a jedna v Pachtově paláci.

     Od roku 1997 převzal pořádání vánočních výstav Bonsai servis Praha. Výstavy nalézaly přístřeší v galerii U Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí, v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, v barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské ulici, ve výstavní síni České spořitelny v Rytířské ulici a v Paláci pánů z Haarasova v Celetné ulici.

     Od roku 2007 zakotvily výstavy v podzemních prostorách Betlémské kaple na Betlémském náměstí v Praze. Souběžně s touto výstavou pořádá od roku 1997 Petr Herynek vánoční výstavy v Botanické zahradě na Slupi. Z původní jedné vánoční výstavy tak vznikly dvě výstavy, které navazují na to, co v roce BK Praha založil. Je to tradice, která trvá již 40 let.

     Na letošní jubilejní výstavě bychom se rádi pokusili představit to nejzajímavější, co jsme na 39 výstavách ukázali. Výstavu pojmeme ve čtyřech základních okruzích:

     • Lidová řemesla Na výstavě předvedeme nejrůznější stará řemesla, která se kdy naší výstavou více či méně mihla: provaznictví, kartáčnictví, košíkářství včetně tvorby z orobince nebo borových loubků, hrnčířství, sklářské řemeslo, perníkářství, řezbářství, bednářství, zvonařství apod. Pro předvádění těchto řemesel vytvoříme stylizované dílny, kde budou probíhat ukázky řemeslné tvorby. Počítáme také s tím, že v prvé řadě oslovíme lidové tvůrce, kteří jsou nositeli lidových tradic a pozveme je na naši výstavu.

     • Vánoční ozdoby Na výstavě ukážeme nejrůznější vánoční ozdoby, které se při zdobení stromečků používaly. Ukážeme ozdoby z vosku, dřeva, dřevěných hoblin, vaty, ozdoby skleněné foukané i korálkové, různé provedení papírových ozdob, ozdoby z různých těst (kynuté, slané, vizovické, sněhové, perníkové apod.), ozdoby ze slámy a z nejrůznějších přírodnin a plodů.

     • Betlémy Na našich výstavách jsme za ty čtyři desítky let vystavili betlémy vytvořené ze všech možných materiálů, a které byly provedeny nejrůznějšími technikami. Pokusíme se shromáždit ty nejzajímavější z nich, a tím chceme dokumentovat, že tvorba betlémů je stále nesmírně rozmanitá. Počítáme také s tím, že představíme betlémy, které budou charakterizovat specifickou betlémářskou oblast – betlémy kralické, ústecko-orlické, příbramské, třebíčské, krušnohorské apod.

     • Vánoční zvyky a zvykoslovné předměty Na některých exponátech ukážeme různé zvyky doby adventní a doby vánoční. Budou to nejrůznější zvykoslovné předměty, které se vždy stávají velkou inspirací pro návštěvníky. Vystavíme vrkoč, svět, ježka, zahrádku, třezolku, polaz, líto, figurky ze sušených plodů apod.

     Celá výstava bude nainstalována tak, aby návštěvníkům ukázala kouzlo klasických českých lidových Vánoc, protože jsme zjistili, že to je to hlavní, co na našich výstavách lidé hledají a proč k nám opakovaně již tak dlouho chodí.

     Nezapomeneme ani na děti. Na výstavě naleznou kostkoviště, různé kuličkopády a nezapomeneme na vláček, mlýnské kolo a snad i další vánoční překvapení.

     Na výstavě bude opět malé pódium, na kterém bude ponechán prostor pro nejrůznější hudební vystoupení se zaměřením na koledy, vánoční písně a snad i vánoční hry.

     Každý rok připravujeme různé okruhy otázek, které nutí návštěvníky k podrobnější prohlídce výstavy. I v tomto roce poskytneme tento způsob zábavného vzdělávání, a to zejména školním kolektivům.

      Na výstavě proběhne několik setkání krajkářek, které k nám po různých skupinách přijíždějí z celé republiky. Návštěvníci se mohou opět těšit na tradiční setkání řezbářů. Tradice těchto setkávání vznikla již v roce 2000.


Časový harmonogram výstavy

 • Vernisáž výstavy - Betlémská kaple:
  22.11.2019 od 16.30
 • Otevření výstavy:
  23.11.2019 v 09.00 hod.
 • Uzavření výstavy:
  02.01.2020 v 18.00 hod.

Otevírací doba

Otevírací doba:
Denně 9:00 až 18:00 (výjimky viz níže)

Výjimky otevírací doby:

 • 24.12.2019: 09:00 - 14:00
 • 25.12.2019: 13:00 - 18:00
 • 31.12.2019: 09:00 - 14:00
 • 01.01.2020: 13:00 - 18:00

 • Vstupné (Vánoční ohlédnutí 2019)

  Vstupné je možné zakoupit pouze v místě výstavy.

  • Dospělí: 80,-Kč
  • Dětské, studenti do 26-let, důchodci od 65let: 40,-Kč

  Občerstvení

  Na výstavě je možné zakoupit drobné občerstvení jako je voda, káva, čaj apod.