2014 Betlémské zvonění v Betlémské kapli

Pořadatel výstavy: Bonsai servis Praha
Na pozvánce byly použity dřevořezby od řezbářky Dagmar Koverdynské.
Výstava se konala ve dnech 29.11.2014 – 4.1.2015 v podzemních prostorách Betlémské kaple, Praha 1. S instalací na místě se začalo 8.11.2014, likvidace byla ukončena 14.1.2015.
Výstava byla zahájena vernisáží, která se uskutečnila v Betlémské kapli 28.11.2014 v 16 30. Na vernisáži opět zahrála Malá česká muzika J. Pospíšila a s nimi také vystoupil dětský folklorní soubor z Moravy, který si říká Děcka ze Skoronic. Jejich vánoční hry se zpěvy byly oceněny velkým potleskem.
Na vernisáži měla premiéru nová zvonkohra. Již dlouho jsme měli dosti jasnou představu o tom, jak by takový hudební nástroj měl vypadat. Jen se nedařilo najít zvonařskou dílnu, která by ulila 20 naladěných zvonků. Nakonec se úkolu zhostil Petr Rudolf Manoušek. V září nám konečně cimbály (tj. zvony miskovitého tvaru) přivezl. Konstrukci dotvořili a vykovali umělečtí kováři otec a syn Fialovi z Družce.
Na vernisáži zvonkohru hraním pokřtil Jaroslav Krček. Na vernisáži bylo přes 600 lidí.
Výstava byla malou oslavou zvonů. Bylo na ni vystaveno přes 800 zvonů litých ze zvonoviny a dále přes 1000 zvonů, které byly vytvořeny z nejrůznějších materiálů – sklo, keramika, dřevo, papír, perníkové těsto, dráty, různé textilní materiály, různé plody a přírodniny, proutí, pedig apod. Tyto zvony sice většinou nezvonily, ale mnohdy si svou krásou se zvony ze zvonoviny nezadaly.
Dále byly vystaveny zvony kočárové, nejrůznější pastevecké, zvonky na služky, zvonky elektrické (školní), zvonky hotelové. Zajímavá byla i expozice zvonů orientálních, kde bylo možné vidět jačí zvony, bůvolí zvon, rolničku na slona, tibetské mísy a zvony apod. Střední uměleckoprůmyslová škola z Turnova zapůjčila do této expozice velký budhistický zvon a vodnářský zvon.
Ze současných zvonařských firem nám na výstavu zapůjčily své zvony Zvonařství rodiny Dytrychů, Petr Rudolf Manoušek a Michal Votruba z Myslkovic.
Vánoční atmosféru dále dotvářelo velké množství betlémů od různých tvůrců a z nejrůznějších materiálů. Vánoční stromky byly ozdobeny klasickými i novými ozdobami nejrůznějšího provedení.
Své umění na výstavě předvedlo několik řezbářů (Vladimír Doubal, Bedřich Šilar se synem Bedřichem, Jan Rejman, Josef Zelinka, Josef Chrpa, Zdeněk Liberda, Jiří Rychnovský, Tomáš Slováček, Štěpán Pěnka, Zdeněk Farský a další), krajkářek (Marta Landová, Jitka Vlasáková, Jana Myšáková, Jitka Haramulová, Jiřina Hálová, Jana Lavičková, Jiřina Káňová, Bára Jordánová, Lenka Vandžurová, Petra Černohlávková, Eva Smolná, Markéta Tallerová, Ivanka Špundová a další), drátenice Dana Cerhanová. Paní Květa Kotrčová předvedla pletení ze slámy, Marta Landová ukázala tvorku figurek z textilních materiálů. Dámy, které si říkají „Koukol v obilí“ ,celý víkend draly peří a předly len. Paní Olga Doubalová zase předla ovčí vlnu. Paní Marie Stará a Štěpánka Taxová se syny Ondrou a Vojtou předvedli zdobení perníků. Nositelka tradic lidových řemesel Iveta Dandová předvedla na výstavě tvorbu ošatek z orobince. Pavel Matějka předváděl tvorbu klasických vánočních františků. Zvonařka Leticie Vránová – Dytrychová návštěvníkům předvedla tvorbu voskové výzdoby na falešný zvon.
Již výše zmíněná zvonkohra byla umístěna na výstavě a mnoho návštěvníků si na ni zahrálo, včetně několika zahraničních carillonérů, kteří se na ni přijeli podívat a také si na ni zahrát. Zahrát si přišel i náš významný carillonér Radek Rejšek.
V rámci výstavy se též podařilo ulít zvon. V sobotu 6.12. 2014 ulil na Betlémském náměstí zvonař Michal Votruba zvon s názvem Mistr Jan. Následující den pak byl zvon z formy „vysvobozen“ a byl vystaven na výstavě. Dílo se zdařilo. Návštěvníci měli o zvon velký zájem. Po dokončení a vystrojení bude zvon 6.7.2015 u příležitosti oslav Mistra Jana Husa umístěn do zvonice Betlémské kaple.
Výstavy se zúčastnilo 216 vystavovatelů z celých Čech a Slovenska.