2022 Vánoce z papíru vystřižené

Pořadatel: Bonsai servis Praha

Na pozvánku jsme použili detail vystřihovacího betlému, který v roce 1953 namaloval Vojtěch Kubašta. 
.

tVánoce z papíru vystřižené 2022

I  letos bylo naším hlavním cílem   vytvoření co nejvěrnějšího prostředí tradičních českých lidových vánoc. Na této výstavě jsme k tomu použili vedle nejrůznějších zvykoslovných předmětů ve větší míře předměty vytvořené z papíru – papírové, převážně vystřihovací betlémy, a papírové vánoční ozdoby. Snažili jsme se  také ukázat něco z historie papíru – výrobu ručního papíru, papyrus, pergamen, psaní husím brkem, středověký tisk, knihařství.

Výstavy se zúčastnilo přes 180 vystavovatelů, kteří nám zapůjčili exponáty převážně z papíru, i když  byly  zastoupeny též ostatní materiály.

Mezi vystavovateli se objevili nový řezbář,  Jiří Brunclík, který přivezl  kolorovaný, 4 metry dlouhý betlém, plný krásných koní, s názvem Čtvero ročních období. Mnoho nových osobností přibylo po letech v Betlému slavných od Pavla Střítezského.  Roman Kubašta nám zapůjčil téměř všechny betlémy, které namaloval jeho dědeček Vojtěch Kubašta.  Mezi vystavovateli bylo opět mnoho dětských kolektivů.

Objevily se  nové papírové ozdoby a mezi materiály se nově objevila březová borka, kterou dokonce použilo několik tvůrců. Krásné papírové dekorace byly vytvořeny z notového papíru. Velice zajímavou techniku tvorby z papíru přivezla Ilona Kunstová, která si říká Papírnice. Dva krásné betlémy vytvořila z obyčejného pauzovacího papíru (pauzáku) technikou s názvem  papírová krajka. Několik žen soustředěných kolem Papírnice vystavily krásné vánoční ozdoby, které si nic nezadaly z klasickou krajkou vytvořenou z příze. 

Podařilo se nám sehnat tvůrce, kteří návštěvníkům ukazovali nejrůznější řemesla a tvorbu. V prvé řadě to byly ukázky tvorby ručního papíru provázené i výkladem o velmi zajímavé historii papíru. V sousední dílničce  se prováděly ukázky knihařského řemesla i s tvorbou škrobového či mramorového papíru a probíhalo i vázání knih. Dále byla zastoupena  stará kaligrafie husím brkem a i starý tisk, který byl předváděn na replice starého knihařského lisu  Markétou Poskočilovou.

Kromě toho byly na výstavě k vidění ukázky drátenického řemesla, což předváděla Krasava Šerkopová. Pletení z orobince předvedla Iveta Dandová s dcerou. Dále bylo na výstavě k vidění   paličkování, různé způsoby tvorby papírových ozdob, tvorba skleněných figurek nad kahanem, tvorba ozdůbek z přírodních materiálů apod. Po letech se opět vrátil na výstavu houslař Jaroslav Kohout s výrobou houslí. Z příborské pobočky Muzea Novojičínska přijel Václav Michalička s kolegyněmi  a předváděli, co všechno je možné vytvořit z kopřivového vlákna. Přivezli dokonce  i papír a betlém vytvořený z kopřiv.  Pavel Matějka zase předváděl tvorbu vánočních františků.

Na výstavě se opět plně využilo  pódium se zvonkohrou a harmoniem. Uskutečnilo se   zde mnoho hudebních vystoupení nejrůznějších skupin muzikantů. Žáci ZUŠ Biskupská zahráli vánoční hru Od Ondřeje do Vánoc.

 

Vánoce z papíru vystřižené

Rozhovor s Irenou Štyrandovou o historii papíru a o výrobě ručního papíru.

Rozhovor s Vladimírem Morávkem, řezbářem z Bratislavy.

Děti z ZŠ Jakutská nám krásně zazpívaly a pani učitelka Hana Damborská je doprovodila na zvonkohru.