2013 Pohádkové Vánoce

Pozvánka
2013 Pohádkové Vánoce Zavřená pozvánka
2013 Pohádkové Vánoce Otevřená pozvánka

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli

 

      Jako každý rok  proběhla vernisáž výstavy v pátek před prvním adventem, 29.11.2013 v Betlémské kapli v 16 30. Na výstavě zahrála koledy Malá Česká Muzika Jiřího Pospíšila za přispění krásného kašpárka.

      Na vlastní výstavě byla různá místa, která měla poukázat na to, jak máme vánoce spojené s pohádkou.  Paní Alena Vorlová nám zapůjčila krásné rodinné divadlo z roku 1913 a různé staré loutky kašpárků, čertů, draků a různých dalších postav.  Vedle těchto starých loutek jsme měli zapůjčeny současné loutky od těchto řezbářů: Bedřich Šilar, Vladimír Cejnar, Tomáš Pěnka,  Václav Krčál,  Karel Voda, Pavel Hubáček, Jarmila Horná a Pavel Truhlář.  Krásné loutky nám byly zapůjčeny z divadla Drak a celou „Spejblovu rodinku“ nám zapůjčilo divadlo Spejbla a Hurvínka.

       Hračky na výstavě zastupoval klasický vláček Merkur, který jezdil po dráze dlouhé přes 30 metrů. Vláček budil velkou pozornost jak u dětí, tak i u dědečků, kteří si ve svém dětství s takovými vláčky hráli pod vánočním stromečkem.

      Na výstavě jsme vytvořili různá zákoutí, která vybízela návštěvníky k různým aktivitám. V „babiččině světničce bylo umístěno harmonium a hluboké křeslo. Zde si návštěvníci mohli vyzkoušet hru na dnes již vzácný hudební nástroj, někdo usedl do křesla a přidal k rozpletené šále další řady, někdo se usadil v křesle a předčítal  dětem pohádky.  V těsné blízkosti babiččiny světničky byly vystaveny nejrůznější staré předměty a návštěvníci k nim přiřazovali názvy ( polaz, vrkoč, potěh, vochlice, lámačka, kopyto, koza, dědek, babka, okřín, kadlub apod.).  Na jiném místě bylo vystaveno 17 různých předmětů, které charakterizovaly naše lidové pohádky.  Mnoho návštěvníků ocenilo, že jsme letos vystavily všechny čertovské hrátky (95), které vyřezal pražský řezbář Ondřej Drozda.   

       Velkou pozornost na sebe poutaly praxinoskop a teleidoskop. Do praxinoskopu si někteří  návštěvníci nosili  svých vlastních 24 obrázků, které si sami rozpohybovali.  Obří teleidoskop také udivoval návštěvníky svými obrázky. Děti se radovaly z možnosti napumpovat si svůj vlastní vodopád a následně jej spustit.

       Samozřejmě jsme nezapomněli na naše hlavní poslání, ukázat poetiku českých lidových vánoc. K tomu jsme vybudovali selskou jizbu, ve které se odehrávala předvádění různých lidových řemesel. Dralo se tu peří, předl len, paličkovalo se, frivolitkovalo se, zdobily se perníky, a dokonce tu několikrát pan Pavel Matějka vytvářel klasické františky z dřevěného uhlí z lipového dřeva a kadidla.

      Hned vedle byla umístěna dílna se dvěma starými truhlářskými ponky, kde se řezalo, drátovalo, pletly se košíky, štípaly holubičky  apod. Velkou radost nám udělalo, že někteří řezbáři přijeli předvádět své řemeslo se svými potomky, kteří pokračují v řemeslné tradici.   Vladimír Doubal přijel s dcerou Anetou, Bedřich Šilar st. přivezl syna Bedřicha a Daniel Krejčí   přijel se synem Davidem.

       Na výstavě bylo vytvořeno divadelní podium, na kterém se sice divadla nehrála, ale vystoupilo zde mnoho zpívajících souborů. 

        Výstavy se zúčastnilo přes 210 vystavovatelů.  Předvádění se zúčastnilo 34 tvůrců, někteří z nich předváděli i několikrát.

         Výstavě se opět věnovali i různé televize, rozhlas i tisk.                  

         Domníváme se, že spokojenost, kterou odcházející návštěvníci vyslovovali, naznačuje, že výstava má smysl a lidem se líbí.

Média
Video z vánoční výstavy Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli 2013.
Obrázek
01 - Nástup Malé české muziky Jiřího Pospíšila na vernisáž.
Obrázek
02 - Vernisáž, Betlémská kaple plná lidí.
Obrázek
03.- Pohled do expozice
Obrázek
04 - Pohled do expozice
Obrázek
05 - Pohled do expozice s velkým teleidoskopem krasohledem.
Obrázek
05 - Pohled do expozice.
Obrázek
07 - Pohled do selské jizby.
Obrázek
08-B.Kuba-Keramický betlém
Obrázek
09-Betlém z ovčího rouna
Obrázek
10-Jiří Netík-Betlém
Obrázek
11 - Jiří Lain - Pražský betlém.
Obrázek
12-K.Kolaříková a K.Salabová -Tři králové na velbloudu
Obrázek
13-Bedřich Šilar-pohyblivý betlém
Obrázek
14-Dana Cerhanová - Porcelánový betlém.
Obrázek
15 - Dana Přibylová-keramika
Obrázek
16-Dračí sluj, staré loutky
Obrázek
17-Karel Voda - loutky
Obrázek
18-Jizba plná krajkářek
Obrázek
19-Voskový betlém Mirky Fridrichové
Obrázek
20-V.Doubal - Betlém
Obrázek
21-Oldřich Drozda - Čertovské hrádky
Obrázek
22-Pohled na objektiv telejdoskopu
Obrázek
23-Pohled do teleidoskopu
Obrázek
25-Draní peří na výstavě
Obrázek
26-Sestra z Černé ulice se učí pracovat s kolovrátkem
Obrázek
28-Marta Landová-Textilní betlém v šuplících
Obrázek
29-H.Huňková-Betlém z pozvánky, ovčí rouno
Obrázek
30-Železniční most z Merkuru
Obrázek
31-Praxinoskop
Obrázek
32-Štěpánka Taxová se syny zdobí perníky
Obrázek
33-Kříšťálová koule
Obrázek
34-T.Štolba - Betlém, lipové dřevo.
Obrázek
35-Vláček Merkur uhání do tunelu