2016 Slunce a betlémy v Betlémské kapli

Pozvánka
Pozvánka 2016

OD POHANSKÉHO SLUNOVRATU PO KŘESŤANSKÉ VÁNOCE

aneb

SLUNCE  A  BETLÉMY  V  BETLÉMSKÉ  KAPLI   2016.

       České Vánoce mají v kontextu evropských a světových oslav narození Ježíše Krista své neopakovatelné a výjimečné místo. Jsou křesťanské, ale mají zároveň nesmírný půvab lidové bezprostřednosti, humoru i pověrečných magií a věšteb, které si lidé po staletí předávali od dob pohanských až do doby současné.     

       Na výstavě jsme se pokusili dát tentokrát mnohem větší prostor právě pohanskému slunovratu i tím, že jsme neopomenuli nic, z Vánoc křesťanských.

       Návštěvníci nejdříve procházeli pravěkem stylizovaným školními obrazy Zdeňka Buriana. Minuli posvátné ohniště  s bohem Dobrodějem a letmo prošli antickou věštírnou a krásnou dřevěnou sochou větru. Dále se seznámili s tradičními řemesly Keltů – švartnové náramky, nýdoby z březové kůry, dlabané dřevěné mísy, hrnčířský kruh, kovářsky provedené různé spony, olejové svítilny apod. Nezapoměli jsme ani na vzácnou keltskou hlavu z Mšenských Žehrovic. V písku si mohli návštěvníci zahrabat a nalézt všechny čtyři díly, tak jak byly nalezeny v roce 1943. Vystaveny byla i sestavená. Ve vitrímě byly ukázány různé vzácné archeologické nálezy z našeho území, včetně kopie Věstonické Venuše. Vrcholem této „pohanské“ části výstavy  byl Heliodrom. Ten názorně ukazoval jak putuje slunce po obloze ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti a zimního a letního slunovratu.

        Přes „bolestné“ období přerodu časů pohanských v dobu křesťanskou se lidé dostali do vánoční expozice s betlémy, výnočními stromečky a vším ostatním,co do dnešních dní převážně české  Vánoce charakterizuje. Výstava byla průběžne skvěle komentovány moudrými a vtipnými texty, které napsal Jiří Kubec, duchovní „otec“ této výstavy.

Média
Obrázek
Bolestný přechod z pohanství do křesťanství
Obrázek
Děti svačí na výstavě
Obrázek
Dřevěný vítr
Obrázek
H. Huňková - ovčí rouno
Obrázek
Heliodrom
Obrázek
I.Skalská - Betlém z kůže, detail
Obrázek
J.Kubec - Dobroděj
Obrázek
J.Kudrna - Mostecký betlém
Obrázek
J.Lain - Pražský betlém
Obrázek
Kousek Laponska v Betlémské kapli
Obrázek
L.Čadová-Perníkový betlém
Obrázek
Slaměné slunce od Markéty Bartákové vychází nad zvonkohrou.
Obrázek
M.Liederhaus - Skleněné slunce
Obrázek
Pohled do expozice
Obrázek
Pohled do expozice
Obrázek
Příběh jednoho kopce
Obrázek
R.Galek - betlém podle Vergilia
Obrázek
R.Galek - betlém
Obrázek
Sestry z Černé ulice (černouličnice) nám přišly zazpívat koledy
Obrázek
Stará keltská řemesla, švartnové náramky, nádoby z březové kůry, hrnčířský kruh a pod.
Video z vánoční výstavy 2016.